Zestaw na płoć z gruntu i na spławik
Niewielkie płotki są spotykane praktycznie na każdym łowisku w naszym kraju i ich złowienie nie stanowi większego problemu. Natomiast nieprzypadkowe łowienie większych przedstawicieli tego gatunku świadczy już o zdobytej wiedzy, gdzie, na jakiej głębokości i na jaką przynętę można je poławiać. Nieduże płocie są chętnie poławiane podczas zawodów spławikowych, na których liczy się każda złowiona ryba. Na taki zawodniczy maraton przygotowuje się zestaw na bata na płoć.
Wędkowanie na bata wyróżnia się od pozostałych sposobów tym, że nie posiadamy w zestawie kołowrotka. Odległość, na jaką możemy maksymalnie zarzucić haczyk z przynętą to odległość równa długości wędziska. Zwykle zestawem na bata łowi się bliżej i umiejętne operowanie wędką sprawia, że zyskujemy mnóstwo czasu przez brak potrzeby operowania kołowrotkiem. Finezyjnie dobrany do bata spławik z cienką antenką pozwala reagować nawet na najmniejszy kontakt ryby z przynętą.
Jak zrobić zestaw na płoć?
Sposób poławiania dużych płoci będzie dużo zależeć od charakterystyki łowiska. Jeśli brzegowe spady zaczynają się bardzo blisko, to możemy z powodzeniem poławiać te wyrośnięte silne ryby metodą spławikową, co również się sprawdzi, łowiąc z łodzi niedaleko spadów górek podwodnych. Nocą za pomocą świetlików doczepionych do antenek spławików możemy spróbować swoich sił złowić płocie na dużo płytszej wodzie. Wraz z nastawaniem dnia te ostrożne ryby przechodzą na głębszą wodę.
Jeśli płytsze zatoki są mocno rozciągnięte i nie ma możliwości posłania tak daleko zestawu ze spławikiem na wodę, to można śmiało spróbować wędkować metodą gruntową. Płocie na feeder dają mnóstwo zabawy.
Zestaw na płoć na spławik
Zestaw spławikowy na duże płocie jest taki sam, jak zestaw spławikowy na leszcza. Im dłuższe wędzisko oraz dość wyporny spławik waggler pozwoli na dalekie wyrzuty zestawem. Stoper wykonany z cienkiej żyłki lub nitki umożliwi wędkowanie na dużych głębokościach, gdzie za dnia w sezonie letnim przebywają grube płocie. Żyłka na tą rybę nie musi być przesadnie wytrzymała. Żyłka główna 0,20 mm zdecydowanie będzie wystarczająca, a na przyponie 0,18 mm. Lepiej sobie zostawić rezerwę wytrzymałościową, ponieważ w towarzystwie najstarszych płoci pływają również okazałe leszcze czy liny. Haczyki idealne będą średniej wielkości. Małe będą zbyt głęboko połykane przez duże ryby, a zbyt wielkie uniemożliwią skuteczne zacinanie.
Zestaw na płoć z gruntu
Płocie na feeder to klasyczne wędkowanie w sezonie wakacyjnym nad brzegami jezior. Dobór oliwki-ciężarka lub wielkość koszyczka zanętowego do metody gruntowej w znacznej mierze będzie zależeć od tego, jak daleko od brzegu duże płocie mają swoją ucztę. Na pewno większe szanse będą, gdy koło przynęty będzie smuga zapachowa rozchodząca się z zanęty. Im częściej będziemy zarzucać z koszyczkiem zanętowym lub sprężyną w to samo miejsce, tym lepiej to miejsce będzie wabić płocie. Żyłka do metody gruntowej może być nawet grubsza niż do spławika. Do wyrzutu zestawu jest potrzebna większa siła oraz możliwość zaczepienia o podwodne przeszkody bywa też znacznie większa.
Na co bierze płoć i czym nęcić?
Mając już przygotowany jeden z dwóch zestawów na płoć, warto dobrze przemyśleć to, od czego zależy czy wyjazd na duże ryby zakończy się sukcesem. Tradycyjnie płocie wędkuje się na białe robaki, dżdżownice, kukurydze czy pęczak. Im większa przynęta lub większa ilość mniejszych robaków założona na haczyk, tym bardziej rośnie szansa, że będziemy zacinać wyłącznie większe płotki.
Kilkudniowe przygotowanie łowiska poprzez codzienne nęcenie niewyobrażalnie przechyla szale na korzyść złowienia bardzo dużej ilości płoci. Do takiego nęcenia nadają się wszelkie drobne ziarna oraz te większe: łubin, bobik, kukurydza. Aby ryby były wabione z większej odległości, to śmiało można rozważyć dodania komercyjnych zapachów w postaci atraktorów. Choć kto lubi kombinować to niektóre kuchenne przyprawy, również doskonale się sprawdzają do nęcenia płoci.