Żerowanie leszczy

Leszcz jest klasyczną rybą, która pobiera w większości pokarm z dna. Wędkarze wykorzystując tą wiedzę pokładają swoje przynęty na dnie lub tuż nad nim. Często żerowanie leszczy przejawia się tafli jeziora w postaci bąbli różnej wielkości. Jest to gaz uwalniany podczas żerowania z osadów dennych.

W okresie letnim leszcze uwielbiają żerować w toni, co dla wielu wędkarzy jest nowością. Poszukując leszczy w tym okresie warto zarzucić jedną wędkę na dno zbiornika, a drugą ustawić nieco niżej niż połowa głębokości zbiornika. Wtedy będziemy w stanie szybciej zlokalizować żerujące leszcze. Branie leszcza na spławik często uwidacznia się jego wynurzeniem jak i wyłożeniem na powierzchni jeziora. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jeśli ryba znajdzie smakołyk unosi pysk do góry i go smakuje, gdy skończy – wraca znowu pyskiem do dna co powoduje, że spławik znika pod wodą.

Duże znaczenie na połów leszczy ma pogoda. Zauważalne jest, że leszcze za dnia uwielbiają wietrzną pogodę, dosyć często średnie leszcze żerują wtedy blisko brzegu, ale wzrasta wtedy również szansa na większe sztuki.

Co do ciśnienia to uwielbiają przede wszystkim kilka dni ustabilizowanej pogody. W tym roku się zdarzyło, że pogoda pozwoliła tylko leszczom żerować jeden dzień, a na drugi dzień nie było po nich śladu na całym akwenie.