Żerowanie leszczy, kiedy najlepiej się wybrać?

Leszcz jest klasyczną rybą, która pobiera w większości pokarm z dna. Wędkarze, wykorzystując tę wiedzę, pokładają swoje przynęty na dnie lub tuż nad nim. Często żerowanie leszczy przejawia się tafli jeziora w postaci bąbli różnej wielkości. Jest to gaz uwalniany podczas żerowania z osadów dennych.

W okresie letnim leszcze uwielbiają żerować w toni, co dla wielu wędkarzy jest nowością. Poszukując leszczy w tym okresie, warto zarzucić jedną wędkę na dno zbiornika, a drugą ustawić nieco niżej niż połowa głębokości zbiornika. Wtedy będziemy w stanie szybciej zlokalizować żerujące leszcze. Branie leszcza na spławik często uwidacznia się jego wynurzeniem jak i wyłożeniem na powierzchni jeziora. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jeśli ryba znajdzie pyszną przekąskę to unosi pysk do góry i go smakuje, gdy skończy-wraca znowu pyskiem do dna co powoduje, że spławik znika pod wodą.

Godziny żerowania leszczy

Duże znaczenie na połów leszczy ma pogoda oraz pora dnia. Zauważalne jest, że leszcze w porze dziennej uwielbiają wietrzną pogodę, dosyć często średnie leszcze żerują wtedy blisko brzegu, ale wzrasta wtedy również szansa na większe sztuki. Leszcze bardzo dobrze biorą w godzinach nocnych aż do 2-3 godzin po wschodzie słońca. W ciepłych miesiącach, gdy robi się widniej w słonecznie dni, potrafią pływać daleko od brzegów, lecz w toni, kilka metrów od powierzchni. Dlatego z brzegu te ryby przestają być dostępne dla wędkarza.

Co do ciśnienia to uwielbiają przede wszystkim kilka dni ustabilizowanej pogody. W tym roku się zdarzyło, że pogoda pozwoliła tylko leszczom żerować jeden dzień, a na drugi dzień nie było po nich śladu na całym akwenie.