Wędka spławikowa – jaką wybrać?

Świadomie wybrać wędkę spławikową do naszych wymagań to nie lada wyzwanie. Musimy sobie odpowiedzieć na szereg pytań, abyśmy nad wodą się cieszyli z własnoręcznie złożonego zestawu. Na pewno nie da się mieć uniwersalnej wędki spławikowej, która będzie się nadawała na wszystkie gatunki ryb. Pierwszym najważniejszym wyzwaniem będzie określenie celu naszych połowów, na które przyda się wędka typu match.

Wędka na spławik dla początkujących

Gdy chcemy poławiać ryby jedynie rekreacyjnie i niedaleko linii brzegowej to najprostszym rozwiązaniem będzie wędka typu bat. Wędka taka nie posiada kołowrotka oraz przelotek, a jej szczytówka zakończona bywa gumowym amortyzatorem, gdzie zakładamy gotowy zestaw ze spławikiem. Długość takiego zestawu odpowiada długości bata. Łowienie bez kołowrotka będzie świetne na początek. Nauczymy się prawidłowego zarzucania zestawu i operowania wędką, co z początku nie jest takie proste, jak może się wydawać. Przy wyborze warto się sugerować wagą takiego bata, ponieważ im dłuższe wędkowanie, tym bardziej odczuwa się ciężar całego zestawu, który z początku z pozoru wydaje się niewielki.

Rodzaje wędek do łowienia na spławik

Dla większości początkujących wędkarzy zwykłe wędzisko teleskopowe o długości od 3,5 do 5 metrów będzie wystarczające. Krótsze niż 3,5 m mogą być niepraktyczne do łowienia na spławik, natomiast dłuższe niż 5 m mogą być zbyt ciężkie i trudne do operowania dla nowicjusza. Wędzisko powinno być stosunkowo lekkie (im lżejsze i wyższej klasy, tym droższe) i wystarczająco sztywne, aby po zacięciu „na sucho” szybko tłumić drgania. Zbyt miękkie wędzisko, o akcji przypominającej „akcję” krowiego ogona, może być udręką dla wędkującego, ponieważ zacięcie zawsze będzie spóźnione. W dobrej spławikówce wędzisko ugina się nie więcej niż 1/3 górnej części. Bardzo istotnym elementem są przelotki – powinno ich być co najmniej tyle samo, ile składów wędziska, aby równomiernie przenosiły siłę z ciągniętej przez rybę żyłki na kij.

Dla tych, którzy chcą łowić sprzętem wysokiej klasy, godne polecenia są tzw. wędziska bolońskie. Są to długie, 5-8-metrowe teleskopy, zaopatrzone w przelotki na wysokiej stopce. Najlepiej kupować bolonki, wyprodukowane przez włoskie firmy. Należy jednak pamiętać, że mimo niewielkiej masy (6-metrowy kij nie waży więcej niż 300 g), połów taką wędką jest dosyć trudny, dlatego dobrze jest na początku łowić w towarzystwie doświadczonego wędkarza.

Jeśli zamierzasz łowić w rzece i możesz liczyć na pomoc kolegi „instruktora”, warto spróbować połowu wędziskiem z zestawem skróconym. Na początek polecałbym zakup wędki nasadowej o długości od 7 do 9 m. Powinna mieć akcję szczytową, tzn. taką, że 1/6, a przy krótszej 1/4 wędki ugina się podczas holu ryby.

Wędka uklejówka

Kolejnym etapem w wędkarskiej przygodzie będzie użycie ultra lekkich wędek spławikowych, jakich się używa do połowu uklei. Hol tak delikatnym sprzętem niewielkich rybek sprawia wiele radości, a wędka spławikowa z kołowrotkiem pozwoli już na znacznie dalsze łowienie niż zwykły bat. Wędki do łowienia uklei przeważnie są wykonane z włókna węglowego, dzięki czemu swojej pasji możemy oddawać się godzinami bez odczucia zmęczenia.

Wędka spławikowa na rzekę

Do kontrolowania zestawu na znacznych odległościach dobrze dają sobie radę wędki bolonki. Ich znaczne długości pozwalają na wykonywanie dalekich wyrzutów oraz szybkie zacinanie ryb, gdy łowimy bardzo głęboko. Nie są tu już lekkie wędki, ale pozwalają łowić tam, gdzie dłuższe kije kompletnie by się nie sprawdziły.  Bolonki mogą być traktowane jako wędka spławikowa na karpia, która wymaga zastosowania już grubszych żyłek, większych wagowo spławików i większych haczyków.

Najlepsza wędka spławikowa na jezioro

Dobrym wyborem dla już zaawansowanych wędkarzy będą wędziska typu match. Średnia długość tych wędek wynosi między 3,2 a 4,2 m długości. Pozwalają one na precyzyjne i odległe zarzucanie zestawów i świetną kontrolę przynęty podczas brania ryby. Wędki takie najczęściej są dwu albo trzy składowe i takie uznaje się za wytrzymalsze w porównaniu do klasycznej teleskopowej.

Wędki spławikowe do połowu na żywca

W zależności od tego, jaki drapieżnik jest na naszym celowniku to tak pod niego, musimy ustawić wytrzymałość wędki oraz całkowity ciężar wyrzutu. Co innego będzie gotowy zestaw na żywca na okonia, a co innego na suma. Przy holu siłowym lepiej się sprawdzą krótsze kije, lecz tracimy wtedy na kontroli ryby podczas holu. Takie wędki natomiast świetnie się sprawdzą podczas łowienia drapieżników z łodzi.

Dobre wędki spławikowe, jakich firm?

W produkcji wędek spławikowych można się spotkać ze sprzętem takich firm: shimano, mikado, konger, jaxon, robinson oraz daiwa. Nic nie zastąpi przed zakupem naszego namacalnego sprawdzenia sprzętu. Poczujemy, która marka tworzy najbardziej dopasowany sprzęt pod nasze oczekiwania.