Wędka bolonka, jaka będzie najlepsza?

Metoda bolońska swoje początki zawdzięcza włoskiemu wędkarstwu. Dokładniej wędkowanie tą techniką rozpoczęło się w pobliżu Bolonii. Świat się dowiedział o sposobie łowienia na bolonkę podczas wygranych przez ekipę włoską mistrzostw świata w wędkarstwie spławikowym w 1992 roku. Wędka bolonka pozwala na łowienie odległościowe w rzekach o bardzo szybkim i średnim nurcie.  Długa wędka odległościowa również umożliwia stałą kontrolę nad żyłką, która jest pchana przez nurt rzeki i jej półkolisty kształt na wodzie utrudnia skuteczne zacinanie brań. Dłuższe wędzisko do metody bolońskiej świetnie nadaje się do łowienia ze stałym spławikiem, co w rzekach przykłada się na większy komfort łowienia.

Spławikowa wędka odległościowa do metody bolońskiej nie powinna być krótsza niż 5 metrów. Maksymalne długości, jakie pozwalają na komfortowe łowienie tą techniką, wynoszą do 8 metrów długości. Długość takiej wędki umożliwia komfortowe łowienie nawet na 8-metrowych głębokościach. Wędki bolonki podczas zarzutu zestawu powinny pracować na całej swojej długości. Zwiększa to precyzyjność zarzutów, a sama szczytówka jest miękka i świetnie amortyzuje szarpnięcia ryby podczas holu, nawet na znacznych odległościach.

Największą przeszkodą w praktykowaniu tej techniki wędkowania, jest waga samej wędki. Należy znaleźć kompromis między wagą wędki, a jej wytrzymałością. Najlepiej jest tego dokonać, uwzględniając ryby, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć, używając tej wędki. Przelotki w wędce odległościowej dedykowanej do łowienia w rzekach są większe niż przy swoich jeziorowych odpowiednikach.

Dobór żyłki i kołowrotka do wędki bolońskiej

Żyłka musi być takiej wytrzymałości, by umożliwiała bezstratny hol dużych ryb, na których chcemy się skupić i nie była przesadnie gruba, ponieważ cieńsza żyłka umożliwia wykonywanie rzutów na większe odległości. Kołowrotki z szeroką szpulą również będą bardzo pomocne przy wędkowaniu odległym od brzegu. Siłę i wagę kołowrotka również trzeba uwzględnić do poławianych ryb. Każdy gram całego zestawu bywa mocno odczuwalny po kilku godzinach wędkowania.

Spławiki do wędki odległościowej

Spławiki do bolonki inaczej są określane jako spławiki do przepływanki. Charakteryzują się cienkimi antenkami i środkowym kształtem przypominającym kształt gruszki. Na rzeki o szybszym nurcie wybiera się węższe spławiki, by były mniej podatne na szybki nurt. Mocowane są w dwóch miejscach, zazwyczaj na samym dole oraz tuż przed antenką sygnalizacyjną. W ofercie przeważnie mamy spławiki o wyporności od 3 do 8 gramów. Obciążenie na żyłce głównej można rozmieszczać w sposób dowolny. Przeważnie śruciny rozkłada się równomiernie, a przy haczyku montuje się śrucinę sygnalizacyjną. Pozwala ona na szybką reakcję podczas brania.

Technika połowu metodą bolońską

Metoda do łowienia wędkami typu bolonka skupia się na poszukiwaniu dużych ryb w najgłębszych fragmentach rzek. Aby korzystać z jej dobrodziejstw, musimy trafić z dobrą pogodą, czyli taką w miarę bezwietrzną, a jeśli już występuje, to musi być on w przeciwnym kierunku, co prąd wody, aby dodatkowo nie przyspieszał spływu żyłki. Rzuty takim zestawem najlepiej się dokonuje zza pleców. Opanowanie tego sposobu zarzucania pozwala na idealne posyłanie zestawu tam, gdzie chcemy. Kontrolę nad przyspieszającym zestawem mamy, gdy uniesioną wędką zagarniamy łuk żyłki na przeciwną stronę spławika. Zestaw wtedy zauważalnie wolniej płynie. Łowiąc na mniejsze odległości, możemy za pomocą wędki przytrzymać spławik, aby płynął nieco wolniej niż nurt rzeki. Ważne jest wtedy dociążenie ostatniego fragmentu zestawu, aby nie był on znacznie odrywany przez toń od samego dna.