Przynęty na okonia

Okonie to jedne z najbardziej ciekawskich ryb, które żyją w naszych zbiornikach wodnych. Ich stadne życie oraz liczna populacja powodują, że chcąc nie chcąc często je łowimy. O ile mniejsze osobniki możemy łowić dosłownie pod swoimi nogami, brodząc w spodniobutach, to egzemplarze budzące respekt wśród wędkarzy wymagają już niemałej wiedzy, bo przypadkowy przyłów wielkich garbusów zdarza się niezwykle rzadko.

Zachowanie okoni może zaskoczyć nie jednego wędkarza. Jednego dnia potrafią nie wykazywać żadnej aktywności, a następnego dnia w amoku przy samej łodzi lub goniąc do samego brzegu bez zahamowań, próbują połknąć jak największą ilość drobnych rybek.

Najskuteczniejsze przynęty na okonia

Nie ma nic zaskakującego w stwierdzeniu, że wszystkie ryby najlepiej reagują na przynęty naturalne, które znają od pierwszych prób zdobycia pokarmu. Okoniom ciężko jest się oprzeć na widok wszelkich robactw, jakie zamieszkują podwodne środowisko. Poranione lub chore ryby również są dla nich łatwym kąskiem do zdobycia. Natomiast dla wędkarza nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż sprowokowanie do ataku słabo żerującej ryby na sztuczną przynętę.

Przynęty spinningowe na okonia

Coraz to bogatszy dział przynęt spinningowy sprawia, że ryby udaje się łatwiej sprowokować do brania. Do największych okoni możemy się „dobrać” stosując duże twistery czy woblery, na które również połakomiłby się duży szczupak. Można też podejść do tych ryb zupełnie na odwrót i wybrać przynęty ultra light na okonia. Są one również skuteczne do poławiania wzdręg, które to uwielbiają polować na drobne żyjątka.

Drop shot

Dużą rewolucją w łowieniu olbrzymiej ilości okoni, było wprowadzenie metody bocznego troka. Ciężarek prowadzony po dnie wzbudza duże zainteresowanie ryb i często też wyczuwalne są ataki w samą oliwkę niż w przynętę. Przynęta znajdująca się nad „miejscem wrzawy” długo nie pozostaje bez zainteresowania okoni. Najczęściej przynęty drop shot to rybki z cienkimi ogonkami, potocznie nazywanymi jaskółkami. Małe kilku centymetrowe twistery. Skuteczne są w kolorze żółtym, ale to też mocno zależy od danego łowiska.