Przynęty na leszcza

Wędkarstwo sprawia wiele przyjemności, ponieważ za każdym razem jest nieprzewidywalne. Kolejny dzień na rybach przynosi inne doświadczenia, a wypraktykowane metody w poprzednim sezonie mogą spowodować, że w obecnym wrócimy roku wrócimy o kiju.

Tak samo się ma sprawa z przynętami na leszcza. Każdy zbiornik wodny różni się od siebie i ryby mają tam swoje przyzwyczajenia. Najlepsze przynęty na dużego leszcza będą się zmieniać w trakcie sezonu.
Leszcze w swoim naturalnym środowisku odżywiają się larwami owadów, pijawkami, racicznicami, ślimakami oraz młodymi małżami. W środku lata żywią się również planktonem zwierzęcym i roślinnym.

Co na leszcza?

Wędkarze nastawiając się głównie na tą rybę na haczyk zakładają białe robaki, czerwone robaki, rosówki, kukurydzę, makaron, bobik, pęczak, pellety oraz kulki proteinowe, jakie miały być przeznaczone na karpia.
Aby ograniczyć brania drobnicy i chcieć złowić tylko duże leszcze należałoby używać największe przynęty, które mocno trzymają się haka, aby drobnica tego „dania” nie wyskubywała. Najlepsza w takim przypadku byłaby wielka porcja białych robaków – nadgryziona tak szybko nie schodzi z haka czy rosówki.
Reszta przynęt wymaga stałego kontrolowania zestawów, ponieważ brak brań może być spowodowane pustym haczykiem. Miękkie przynęty lubią spadać podczas zarzutu lub łatwo schodzą z haka, gdy do jedzenia zabiera się gromada drobnicy.

W chłodnych miesiącach, jak i podczas chłodniejszych dni lata – leszcze preferują dania mięsne, czyli wodą wszamać białe robaczki, czerwone niż groszek czy makaron.
Skuteczność przynęt można zwiększyć stosując różne aromaty zapachowe. Najwięcej zapachu wchłania w siebie makaron. Pozostawiony w lodówce na całą noc z zapachem kolendry ładnie pachnie później w całej łodzi ;), a i pod wodą szybciej prowokuje rybę do brania.

Wszelkie sztuczne zapachy, a nawet dym papierosowy jest w stanie zniechęcić ryby do żerowania i bardzo szybko opuszczają łowisko po kontakcie z chemikaliami. Miejmy to na uwadze zakładając przynętę czy wsypując zanętę.