Poławianie szczupaków latem
Wraz z początkiem czerwca głębokie jeziora pomału ukazują dla wędkarzy swoje największe szczupacze okazy. Dopiero niedawno nagrzana i wymieszana woda pobudza szczupaki do intensywnego żerowania niedaleko brzegów na zgromadzonych ławicach drobnych ryb. Brań jest wtedy pełno i każdy spinningowy łowca może się wtedy nałowić okazałych jak i tych mniejszych szczupaków. Wraz z nastaniem coraz wyższych temperatur ta szczupakowa sielanka stopniowo ustaje. Największe okazy szczupaków opuszczają te rejony i udają w jedne z najgłębszych miejsc w jeziorach. Mniejsze lokują się nieco bliżej brzegu, ale już w samym pasie trzcin niewiele ich zostaje.
Okres żerowania szczupaków latem bywa bardzo krótki, a jeśli już do tego dochodzi, to nie jest to intensywne żerowanie takie jak jesienią, gdy zbierają energię na zimę i przyszłe tarło. Te leniwe szczupaki można znaleźć na spadku podwodnych górek, jak i brzegowych blatów, gdzie kończy się zanurzona roślinność. Zwykle są to głębokości zaczynające się od 3 metrów i w czystych jeziorach sięgające nawet do 8 m. Spinningowe przynęty, aby skusiły szczupaka do brania, musiałyby być ciężkie, pracujące niemal przy samym dnie i dość duże by atak na przynętę dla drapieżnika teoretycznie był opłacalny. Dla zwiększenia atrakcyjności przynęty dla szczupaka warto przynętę zwijać z naprzemienną prędkością.
Zestaw na szczupaka latem
Szczupaki w płytkich i czystych jeziorach są bardzo ostrożne, wymagają one od wędkarza delikatnego sprzętu. Zaczynając od żyłki, chcąc mieć komfort, że nie będzie ona mocno widoczna w klarownej wodzie, to należy postawić na te, które w wodzie są najmniej widoczne. To samo dotyczy ich grubości, ponadto cieńsza żyłka pozwoli dokonywać dłuższych rzutów. Rozmiar żyłki również musimy dostosować do masy przynęt, jakie będzie posyłać do wody. W płytkich jeziorach i tak one nie mogą być zbyt ciężkie, ponieważ szybko grzęzłyby na dnie. Przedziały żyłek między 0,16-0,18 mm powinny spełnić wędkarskie oczekiwania.
Do wędkowania na taki zestaw niezbędna jest wędka, która będzie reagować na szarpnięcia przynętą oraz podczas holu będzie amortyzować próby odhaczenia się szczupaka. Dłuższe pobyty nad wodą z lżejszym kołowrotkiem na pewno będą należeć do tych przyjemniejszych. Dlatego też na kilkugodzinne wędkarskie wypady nie ma sensu wybierać masywnych kołowrotków. Po dłuższym wędkowaniu odczuwa się każdy gram zestawu. Hol delikatnym zestawem wędkarskim odwdzięcza się w postaci dużych emocji, ponieważ odczuwa się nawet najmniejszą złowioną rybę, jakby była dużo większa. W czystych wodach dobrze sprawdzają się białe i srebrne przynęty: błystki, wahadłówki czy obrotówki.
Jaka wędka na szczupaka?
Wędka na szczupaka do skutecznego zacinania oraz zarzucania na większe odległości, oraz prowadzenia na takich głębokościach musi wynosić minimum 3 metry długości, a jej ciężar wyrzutu wynosić nie mniej niż 30-50 gramów. Akcja szczytowa może być mało elastyczna, aby szybko i skuteczne zaciąć rybę z takich głębokości.
Kiedy i gdzie na szczupaka latem?
Latem szczupaki najlepiej żerują przedświtem do około 6-7mej rano. Następne zwiększone oznaki żerowania występują w samo południe i trwają około godziny. Ostatnią możliwością złowienia szczupaka będzie tuż przed zachodem Słońca aż do zmroku. Szczupaki podczas żerowania wypływają na mniejsze głębokości, gdzie znajdują się ich ofiary. Im ciemniej-bardziej pochmurno tym śmielej przebywają nawet na metrowej wodzie. Warto wtedy stosować lżejsze przynęty, które tak szybko nie będą się czepiać podwodnych przeszkód.