Najlepszy czas na węgorza

Lipiec to najlepszy czas na węgorza. Dodatkowo jak trafimy na ciepłą noc, podczas której spada ciśnienie i nadciąga burza to możemy być pewni, że węgorze zaczęły bardzo intensywnie żerować. Kluczem do wędkarskiego sukcesu będzie odnalezienie miejsc, gdzie te podwodne węże przebywają.

Jaki sprzęt na węgorza?

Węgorz jest jedną z ryb, która wykorzystuje każdy błąd wędkarza. Dlatego też wędzisko i żyłka musi nadawać się do siłowego holu, a hamulec w kołowrotku musi być skręcony do oporu. Najskuteczniejszym i zarazem najprostszym sposobem będzie zestaw gruntowy, zakończony ciężarkiem przelotowym oraz hakiem najlepiej zawiązanym od razu do żyłki głównej.
Do sygnalizacji wystarczą znane sposoby z zasiadek gruntowych na leszcza. Węgorz praktycznie zacina się sam, ale dla pewności stosując większą przynętę dajmy mu trochę więcej czasu na połknięcie zanim poderwiemy wędkę.

Kiedy na węgorza?

Z krótkiej analizy połowów medalowych węgorzy jasno wynika, że najlepsza pora na tą rybę to czas między 5tą a 6tą rano. O tej porze złowiono aż 40% największych węgorzy. Po godzinie 20tej wpadło ich natomiast 35%, a pozostałe 25% w porze popołudniowej. Obalony jest w ten sposób mit, że węgorz żeruje tylko w porze nocnej. To dobra wiadomość dla tych wędkarzy, co lubią się wyspać.

Bardzo dobrym miejscem do zarzucenia na węgorza będzie okolica przybywania stada uklei lub innych drobnych ryb. Bywa tak, że węgorz zachowuję się podobnie do okonia i gania swoja ofiarę tuż pod powierzchnią wody.

Jaka przynęta na węgorza?

Największe sztuki tej ryby były najczęściej łowione na żywca. Na drugim miejscu znajduję się rosówka. Ma jednak ona swoją wadę. Jest ona często łykana przez niewymiarowe sznurowadła, z których to już nie ma szans, żeby wydobyć haczyk z pyska. Ryby te zasysają swoją zdobycz przez co błyskawicznie znajduję się w przewodzie pokarmowym.

Jeśli mamy parę dni na przygotowanie łowiska to możemy je śmiało zanęcać kawałkami pociętych ryb lub rosówkami. Węgorze w takim miejscu powinny dłużej się kręcić i będzie ich przez to więcej, a co to oznacza dla wędkującego to chyba nie trzeba tłumaczyć.

Zobacz także

None found