Łódka zanętowa z echosondą
Jeśli marzy nam się komfortowo połowić nad brzegiem jeziora bez wypływania na wodę, a zarazem chcielibyśmy mieć zanęcone łowisko lub mieć zestaw wywieziony daleko poza strefę rzutu to z pomocą zjawia się nam ówczesna elektronika.
Dziś dostępne łodzie zanętowe dają nam możliwość zrezygnowania z pływania pontonem lub łodzią jeśli chcemy większość czasu nad wodą spędzić o suchej stopie. Jesteśmy w stanie, wywieź teraz zanętę, jak i również zestaw końcowy na wytypowane przez siebie stanowisko, gdzie „biesiadują” nasze namierzone ryby.
Łódź zanętowa ze wbudowaną echosondą
Gdy mamy zwyczaj często łowić na nowych zbiornikach, tzn. uprawiamy turystykę wędkarską, to śmiało możemy rozważyć zakup lub podczas samodzielnego montażu łódki zanętowej miejsce na echosondę. W ofercie są łodzie, które posiadają wbudowane echosondy i są doskonale zamaskowane w kadłubie łodzi. Kolejną możliwością jest dokupienie zewnętrznej echosondy i doczepienie jej za lub przed płynącą łodzią. Obecnie w ten sposób jest wykorzystywana echosonda deeper, która bez wzmacniaczy sygnału pozwala nam na zebranie informacji o strukturze dna i lokalizacji ryb od 80 do 100 metrów od naszego stanowiska. Czy to wystarczająca odległość? Wszystko zależy od tego, na jak wielkich łowiskach łowimy.
Łódki zanętowe karpiowe
Pierwszymi rybami, na które została wykorzystana najnowsza technologia wędkarska to były i nadal są karpie. Jako że te ryby poławia się na płytkich, nagrzanych fragmentach jeziora. Przepłynięcie większym środkiem pływającym skutecznie by je płoszyło na bardzo długi czas, a łódka zanętowa wielkości większej kaczki czy łabędzia na pewno nie wzbudzi u niego większych podejrzeń. Gdy mamy w planach obficie nęcić swoje stanowiska to przy wyborze łodzi zanętowej warto zwrócić uwagę na pojemność i wyporność komory, w której przewozi się właśnie karmę. Warto też posiadać zaczepy na haczyki, które pozwolą na komfortowy wywóz zestawów i uwolnienie ich w docelowym miejscu.
Karpiarze mają też tę swoją właściwość, że uwielbiają korzystać z takiej odległości do wywozu zestawu czy zanęty jak dalece pozwala szpula z nawiniętą plecionką lub żyłką. Dlatego łódka zdalnie sterowana musi być zaopatrzona w mocne anteny i silny sygnał radiowy, co warto uwzględnić przy wyborze łodzi. Standardową odległością, gdzie powinna sobie poradzić większość sprzętu to dystans około 300-500 metrów. Bardziej zaawansowane łodzie powinny dać radę z zasięgiem do około 1 kilometra.
Dobra tania łódka zanętowa
A być może lepiej jest postawić na tańsze modele, które będą jedynie wykorzystywane do wywozu zanęty? Jeśli łowiska znamy jak własną kieszeń i nie wychylamy nosa na inne zbiorniki, to warto pójść w minimalizm. Nawet podstawowe modele posiadają oświetlenie nocne czy wbudowany żyroskop, dzięki któremu łódź będzie płynęła w wybranym przez nas kierunku. Włączenie tej funkcji znajduje się na pilocie. Razem z kierunkiem łódź zapamiętuje prędkość, z jaką się porusza tzw. tempomat. Tanie łódki zanętowe pozwalają dużo mniejszym kosztem uzyskać ten sam efekt w postaci dobrze zanęconego łowiska i podania zestawu w to miejsce, które chcemy. Często linia brzegowa jest mocno porośnięta i zamach wędką, który dałby możliwość umieszczenia zestawu daleko od brzegu, a kończyłby na gałęziach drzew porastających blisko brzegu. W tym przypadku jak najbardziej warto rozważyć zakup dodatkowej elektroniki.
Łódka do samodzielnego montażu
Jeśli wędkarz jest również majsterkowiczem, to może skusić się na wykonanie własnej łodzi zanętowej. Jest pełno ofert odlewów kadłubów małych łódek, do których możemy wkomponować własnoręcznie dobraną elektronikę. Jest to wtedy łódź idealna spełniająca nasze wymagania dotyczące też pojemności akumulatorów czy prędkości wywozu zestawu, co na wielkie odległości przekłada się na ogromną oszczędność czasu.