Larwa ochotki świetna przynęta

Larwa ochotki to fantastyczna przynęta wędkarska na niemal każdą rybę. Karmiąc rybki w akwarium mrożonymi larwami ochotki, można zauważyć jak te małe rybki, wyczekują niecierpliwie na swój smakołyk. Zapach tej przynęty jest tak intensywny, że wystarczy kropla z rozmrożonej kostki wpuszczona do zbiornika, by ryby bardzo intensywnie poszukiwały miejsca, skąd wywodzi się ten zapach.

Podobnie dzieje się w naszych naturalnych zbiornikach. Ryby mocno przekopują dno w poszukiwaniu tych małych czerwonych larw. Często larwy ochotki bywają podstawą bazy pokarmowej niektórych gatunków ryb.

Larwami ochotki nazywamy liczne odmiany owadów z rodziny ochotkowatych. Ich postacie larwalne różnią się kolorystycznie, jak i wielkością. Największe przedstawiciele tego gatunku budzą największe zainteresowanie wśród wędkarzy. Duże larwy ochotki  (2-4 cm) nadają się już do założenia na haczyk wykonany z bardzo cienkiego drutu.  Niestety jest to dość krucha przynęta i największą swoją skuteczność ma w miesiącach zimowych, kiedy to możemy ją w pionie opuścić w przeręblu. Podczas letnich zarzutów zestawu szybko się rozlatują i po praktycznie jednym kontakcie z rybą trzeba będzie zakładać nową porcję tej przynęty.

Larwa ochotki podczas swojego podwodnego życia bywa zagrzebana w mule, gdzie konsumuje szczątki roślinne i zwierzęce. Mają wpływ na szybsze rozkładanie związków organicznych i oczyszczanie wód.

Dłuższe przechowywanie larw ochotki wymaga przechowywania ich w lodówce. Im niższa temperatura, tym lepiej. Świetnie utrzymują swoją kondycję, gdy są przechowywane w wilgotnym torfie. Można też je czyste trzymać zanurzone w wodzie, lecz wymaga to wtedy większego pojemnika.

Larwa ochotki na haczyku będzie świetną przynętą na leszcza, płotkę, lina czy karpia. Aby móc skusić dużą rybę na tak małą przynętę potrzeba użyć metody pęczkowania ochotki. Polega to na chwyceniu kilkunastu larw i spięciu ich mają gumką, którą zakłada się na haczyk. Larwy nie są przebite hakiem, utrzymują swoją ruchliwość. Taka porcja larw w jednym miejscu, byłaby trudna do ominięcia nawet przez wielką rybę.