Larwa ochotki świetna przynęta
Larwa ochotki to fantastyczna przynęta wędkarska na niemal każdą rybę. Karmiąc rybki w akwarium mrożonymi larwami ochotki, można zauważyć jak te małe rybki, wyczekują niecierpliwie na swój smakołyk. Zapach tej przynęty jest tak intensywny, że wystarczy kropla z rozmrożonej kostki wpuszczona do zbiornika, by ryby bardzo intensywnie poszukiwały miejsca, skąd wywodzi się ten zapach.
Podobnie dzieje się w naszych naturalnych zbiornikach. Ryby mocno przekopują dno w poszukiwaniu tych małych czerwonych larw. Często larwy ochotki bywają podstawą bazy pokarmowej niektórych gatunków ryb.
Larwami ochotki nazywamy liczne odmiany owadów z rodziny ochotkowatych. Ich postacie larwalne różnią się kolorystycznie, jak i wielkością. Największe przedstawiciele tego gatunku budzą największe zainteresowanie wśród wędkarzy. Duże larwy ochotki (2-4 cm) nadają się już do założenia na haczyk wykonany z bardzo cienkiego drutu. Niestety jest to dość krucha przynęta i największą swoją skuteczność ma w miesiącach zimowych, kiedy to możemy ją w pionie opuścić w przeręblu. Podczas letnich zarzutów zestawu szybko się rozlatują i po praktycznie jednym kontakcie z rybą trzeba będzie zakładać nową porcję tej przynęty.
Larwa ochotki podczas swojego podwodnego życia bywa zagrzebana w mule, gdzie konsumuje szczątki roślinne i zwierzęce. Mają wpływ na szybsze rozkładanie związków organicznych i oczyszczanie wód.
Dłuższe przechowywanie larw ochotki wymaga przechowywania ich w lodówce. Im niższa temperatura, tym lepiej. Świetnie utrzymują swoją kondycję, gdy są przechowywane w wilgotnym torfie. Można też je czyste trzymać zanurzone w wodzie, lecz wymaga to wtedy większego pojemnika.
Larwa ochotki na haczyku będzie świetną przynętą na leszcza, płotkę, lina czy karpia. Aby móc skusić dużą rybę na tak małą przynętę potrzeba użyć metody pęczkowania ochotki. Polega to na chwyceniu kilkunastu larw i spięciu ich mają gumką, którą zakłada się na haczyk. Larwy nie są przebite hakiem, utrzymują swoją ruchliwość. Taka porcja larw w jednym miejscu, byłaby trudna do ominięcia nawet przez wielką rybę.
Dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi i zachowaniu ochotki przyciągają wiele gatunków ryb przez cały rok.
Wiosna to czas, kiedy woda zaczyna się ogrzewać, a ryby budzą się do życia po zimowym spoczynku. W tym okresie larwy ochotki stają się niezwykle skuteczne. Ryby spokojnego żeru, takie jak płocie, leszcze i karasie, są szczególnie zainteresowane tą przynętą. Ochotki są naturalnym pokarmem dla wielu gatunków ryb, co czyni je idealnym wyborem na początku sezonu. Ich naturalny ruch w wodzie skutecznie wabi ryby, które zaczynają intensywnie żerować. Lato przynosi wyższe temperatury, co wpływa na aktywność ryb. W cieplejszych miesiącach ochotki nadal sprawdzają się znakomicie, zwłaszcza w głębszych i chłodniejszych partiach wód. Wędkowanie na ochotki w tych warunkach może przynieść dobre rezultaty w połowie płoci, leszczy, okoni i wzdręg. Latem, kiedy ryby szukają ochłody, ochotki są idealną przynętą do stosowania na większych głębokościach, gdzie ryby gromadzą się w poszukiwaniu odpowiednich warunków do życia. Jesienią ryby zaczynają intensywnie żerować, przygotowując się do nadchodzącej zimy. Larwy ochotki są wtedy doskonałym wyborem przynęty, gdyż ryby chętnie polują na ten łatwo dostępny pokarm. Leszcze, płocie, a nawet większe drapieżniki mogą być złowione na ochotki, które wabią je swoim naturalnym wyglądem i ruchem. Jesień to czas, kiedy ryby są aktywne i chętne do pobierania pokarmu, co zwiększa szanse na udane połowy. Zimą, podczas wędkowania podlodowego, larwy ochotki stają się jedną z najskuteczniejszych przynęt. W zimnych miesiącach ryby spokojnego żeru takie jak leszcze i płocie są mniej aktywne, ale nadal poszukują pokarmu na dnie zbiorników wodnych. Ochotki, ze względu na swoją naturalność i atrakcyjność, są idealne do łowienia w tych warunkach. Wędkarze często stosują je w zestawach podlodowych, gdzie ich skuteczność jest nie do przecenienia.