Jaka echosonda wędkarska?

Co to jest echosonda?

Mając tutaj na myśli echosondę, piszemy o elektronicznym sprzęcie wędkarskim, który zazwyczaj składa się z małego monitora i sonaru zanurzonego w wodzie podczas swojej pracy.

Dzięki echosondzie wędkarz może już nie tylko oglądać zachowania ryb na powierzchni wody, ale dzięki niej łatwo może zlokalizować ławice ryb spokojnego żeru, czy odnaleźć toniowe szczupaki lub przydenne sandacze.

Jak nam wiadomo, ryby są praktycznie w ciągłym ruchu, ale są miejsca w jeziorach, gdzie często powracają, ponieważ znajdują tam obfite pożywienie.
Dlatego też echosonda powinna nam służyć do lokalizacji dobrych miejsc w jeziorach tj. górki podwodne, przejścia dna z mulistego na piaszczyste czy rozległe płaskie blaty.
Posiadając te informacje, możemy stwierdzić, że mamy już połowę sukcesu.

Jaką echosondę wybrać?

Dla każdego wędkarza echosonda na ryby będzie oznaczać co innego, dlatego nie ma tutaj takiego czegoś jak najlepsza echosonda.

Są wędkarze, którzy twierdzą, że ten sprzęt służy jedynie do badania struktury dna i nie należy się uganiać za zauważonymi echami odbitymi w toni od ryb.

Natomiast innym służy do namierzenia stad ławicy, aby zlokalizować w jej okolicy lub pod nią stada okoni, lub szczupaków.

Zatem chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaka echosonda będzie dobra? Musimy sobie wcześniej stwierdzić, czego od niej oczekujemy.

Obsługa i czytanie echosondy

Po zakupie echosondy z reguły ma ona ustawione opcje standardowe, czyli wszystko skonfigurowane automatycznie.
Jest to wystarczająca konfiguracja dla osób szukających ryb, którzy nie potrafią odczytać sygnału bez przetworzenia go w ikonki rybek.

Minusem tej konfiguracji jest strata bardzo dużej ilości szczegółów np. przeszkód leżących na dnie lub znajdujących się tuż nad dnem dużych szczupaków, sandaczy czy wyrośniętych okoni.

Przy omawianym powyżej trybie FISH ID i po jego wyłączeniu możemy ustawić sobie czułość, czyli siłę odbitego sygnału i wracającego, jaki ma się ukazać na monitorze echosondy. W ten sposób możemy zniwelować drobnicę i oglądać tylko większe przedstawiciele ryb z różnych gatunków. Bez funkcji FISH ID ryby widać w kształcie łuków wygiętych do dołu. Zależy też od gatunku ryby, jak ten łuk wygląda i czy jest gruby. O tym w następnym artykule…

Jaka echosonda wędkarska będzie najlepsza?

Ilu wędkarzy tyle opinii na temat omawianych tutaj sonarów. Wszystko zależy od naszego wędkarskiego apetytu. Każdy omawiany tutaj wykrywacz ryb spełnia swoje minimalne zadanie, jakim jest pokazanie głębokości, a w droższych modelach jesteśmy w stanie uzyskać dużo więcej informacji.

Najlepszym wskaźnikiem popularności echosondy jest jej wysokość sprzedaży, którą możemy zauważyć w serwisie allegro, lecz nie zawsze idzie to w parze z opiniami użytkowników, którzy wypowiadają się na nie jednym forum wędkarskim.