Gdzie szukać miejscówek na szczupaka?

Szczupak jest uznawany za króla polskich wód. Zaraz za sumem, jest jednym z największych drapieżników bytujących w naszych wodach. Złowienie jej daje wędkującemu wiele wrażeń. Zazwyczaj zacięty szczupak walczy do końca i znaczna ich część wygrywa walkę z wędkarzem.

Szczupaki uwielbiają polować z zasadzki. Jako kryjówka służą im zwalone drzewa, wielkie głazy czy roślinność podwodna. Wykorzystywanie tych podwodnych elementów daje temu podwodnemu łowcy wysoką skuteczność w jego polowaniach. Drapieżnik ten trzyma się swoich sprawdzonych miejsc tak długo, jak utrzymuje się w nim naturalny pokarm ( stada płoci, krąpi ).
Gdy jego pożywienie przemieściło się w inny rejon akwenu, to jest zmuszony podążać za nim.

Gdzie szukać szczupaka?

Im większy szczupak, tym większą trudność sprawia znalezienie jego żerowiska. Średniej wielkości sztuki bardzo łatwo można odnaleźć w przybrzeżnym pasie trzcinowisk, jak i innej roślinności np. grążeli.

Większe sztuki przebywają w głębszych partiach jeziora. Można je spotkać na pierwszych pobliskich spadach, gdzie kończy się wzrost roślinności zanurzonej np. rdestnic.

Do odnalezienia tych największych sztuk przydaje się mapa batymetryczna czy też echosonda. Dzięki której możemy namierzyć podwodne górki, które są magnesem dla wielkich szczupaków.

Przynęty na szczupaka

Osobiście sprawdzonymi przynętami szczupakowymi nr 1 dla mnie są srebrne blaszki, dosyć ciężkie z czerwonym chwostem. Następnie lubię stosować duże twistery i rippery. Kolor dobieram zależnie od klarowności wody. Im „brudniejsza” woda, tym jaśniejsze przynęty.
Wolniejsze prowadzenie przynęty – tuż nad dnem przynosiło mi lepsze wyniki niż ściąganie jej pod samą powierzchnią – nawet na wypłyceniach.

Należy też pamiętać o cichym przebywaniu na łowisku, ponieważ szczupak na płytkich miejscówkach, jest niezwykle płochliwą rybą, a spłoszony kolos, tak szybko nie podejmuje się ataku.

Dobra wędka na szczupaka

Wybranie odpowiedniej dla siebie wędki spinningowej nie jest takie proste. Aby wybrać sprzęt idealny pod siebie konieczne będzie odwiedzenie sklepu, gdzie jest oferowany sprzęt spinningowy. Ciężar wyrzutu wędki należy dobrać do przynęt na szczupaka, którymi będziemy go chcieli skusić do brania. Po kilku przymiarkach z pewnością wyczujemy, który z oferowanych kijów okaże się dobrą wędką.