Jakiej firmy wybrać echosondę?

Lowrance to wiodąca firma zajmująca się produkcją echosond, które nie tylko są przeznaczone dla wędkarzy. Zajmują się także produkcją sprzętu dla najbardziej wymagających jak i dla tych, których interesuje wyraźna struktura dna. Posiadając echosondę tej firmy mam możliwość o niej najwięcej się wypowiedzieć.

Firma ta w większości wypuszcza modele o 4 i 5 calowych wyświetlaczach. Oczywiście preferuję większy wyświetlacz, ponieważ jest na nim uchwycone dużo więcej szczegółów jak i widzimy na raz znacznie większy przepłynięty obszar przez co łatwiej nam jest określić zakres górki, spadu czy długość podwodnego blatu.

Lowrance przeważnie wyposaża swoje echosondy w dwa rodzaje stożków: 60 oraz 120 stopni.
Stożek o szerokości 60 stopni nadaje się na wody, który głębokość wynosi minimum 3m. głębokości, a większy kąt 120 stopni nadaje się na płytsze rejony w celu zlokalizowania drapieżników stojących na płytkiej wodzie.
Stożek o 60 stopniach ma ustawioną czułość na 200khz. Obraz o tej częstotliwości jest bardziej szczegółowy. W ten sposób łatwiej odróżnimy ryby, które znajdują się na samym dnie.

Najpopularniejszym modelem marki lowrance jest echosonda Mark 5x pro, która już przez kilka lat jest liderem w swojej klasie cenowej. Posiada ona omawiane 2 stożki, duży wyświetlacz oraz duży zakres skali szarości.

Poprzednie wersje echosond oznaczono symbolem lowrance x4 pro z kolorowym wyświetlaczem, lecz jest on już o połowę mniejszy.

Na średnią klasę cenową marka ta wprowadziła echosondę w systemie DSI, ale jej zastosowanie ogranicza się jedynie do dokładnego wyglądu dna oraz zatopionych elementów w wodzie. Ryby nie są już tak czytelne jak na standardowej echosondzie.
Na wielu forach internetowych poświęconych wędkarstwu można przeczytać podobną opinię jaką przedstawiłem powyżej.

Echosondy z oznaczeniem elite przeważnie mają wbudowane mapy i posiadają GPS i poza tym nie wprowadzają nic nowego oprócz możliwości zapisu przebytej trasy na łowisku.

Najnowsze modele są oznaczone nazwą CHIRP. Pozwalają nam na wybór częstotliwości z jaką ma nam być przekazywany obraz.
Wyższa częstotliwość ma zastosowanie na najpłytszej wodzie. Kąt stożka jest wtedy bardzo mały. Przy niższej częstotliwości sprawdzamy wtedy głębsze partie wody.

A może Humminbird?

Firma humminbird jest amerykańską firmą, która już od ponad 30 lat poszukuje skutecznych metod na odwzorowanie tego co dzieje się pod powierzchnią wody. W Polsce firma zyskała na popularności przy zaoferowaniu echosond serii Piranha Max, które są wydajne i bardzo proste w obsłudze. Wykrywacze ryb posiadają wszystkie opcje jakie echosonda mieć powinna.

Aktualnie wyszukiwanym modelem echosondy tej firmy jest humminbird 718, który ma duży wyświetlacz obsługujący 16 poziomów skali szarości. Posiada dwa stożki o szerokościach 20 i 60 stopni.

Echosonda Eagle

W naszych sklepach stacjonarnych jak i internetowych dostępne są jeszcze echosondy firm Garmin, Eagle oraz nowo wprowadzone firmy jaxon.
Kupując marki cenione przez klientów mamy możliwość uzyskać odpowiedź związaną z obsługą echosondy jak i interpretacją obrazu.
Nie mam zbyt dużo informacji na temat tych sond dlatego nie będę ich opisywał.