Dobra wędka na każdą rybę

Bardzo zróżnicowany podwodny świat stawia przed nami problem z doborem sprzętu na konkretny gatunek ryby. Będzie ciężko dobrać idealny sprzęt uniwersalny na każdą rybę. Większość z wędkarzy samemu musi przetrzeć szlak metodą prób i błędów w poszukiwaniu swojego idealnie dobranego zestawu wędkarskiego. Aby zmniejszyć ilość niepowodzeń przy zakupach, warto wcześniej zaczerpnąć wiedzy, jak kije wędkarskie zostały sklasyfikowane i w jaki sposób one są składane do transportu.

Pomijając gatunki ryb, wędki dzielą się na główne 3 rodzaje. Pierwszymi, najczęściej wybieranymi są wędki teleskopowe. Cieszą się największą popularnością, ponieważ w transporcie wymagają najmniej miejsca. Każdy z segmentów chowa się w poprzednim większym. Czas rozkładania i składania takiego zestawu jest bardzo krótki i jeśli nie polujemy na wielkie okazy, lecz rekreacyjnie spędzamy czas nad wodą, to taki rodzaj wędki można rozważyć na początek swojej kariery wędkarskiej.

Czy istnieje dobra wędka na każdą rybę?

Kolejną grupą wędzisk są wędki segmentowe. Zazwyczaj składają się one z 2-3 części, które przy montowaniu zestawu trzeba nałożyć na siebie. Są one zdecydowanie wytrzymalsze od opisanych poprzedniczek. Dodatkowo ich praca podczas holu ryby zapewnia lepszy komfort i panowanie nad sytuacją-są bardziej elastyczne.

Ostatnią grupą kijów z tej kategorii są wędki jednoczęściowe. Są one zdecydowanie najbardziej wytrzymałe jak i na największe ryby oraz na uszkodzenia mechaniczne. Jedyną ich niedogodnością jest ich długość bez możliwości zmniejszenia. Jeśli posiadamy miejsce do przechowywania rozłożonego sprzętu, to wybór takiej wędki można mocno rozważyć.

Dobra wędka spławikowa

Aby nasza wędka spławikowa była naprawdę dobra, to musimy wstępnie ustalić, gdzie będziemy najczęściej poławiać i na jakich odległościach. Dodatkowo jak ciężki spławik będziemy do tego zestawu zakładać. Wędki matchowe, czyli typowo spławikowe charakteryzują się tym, że są bardzo długie. Pozwala to zapolować na płochliwe gatunki ryb oraz celnie zarzucać zestawem spławikowym na bardzo odległe miejscówki, gdzie akurat przemieszczają się wymarzone ryby. Przed zakupem tak długiej wędki, warto sprawdzić swoje przyszłe miejsca do wędkowania czy drzewa, nie będą nam utrudniać komfortowego używania tak długiego wędziska. Jest to dość powszechny widok, gdzie wędkarze, zamiast skupić się na obserwowaniu spławika w wodzie to szukają go nad głową między gałęziami.

Dobra wędka do method feeder

Wędki do połowu metodą gruntową są świetne, jeśli między braniami ryb uwielbiamy coś jeszcze robić na brzegu akwenu. Wędka taka charakteryzuje się większym ciężarem wyrzutu niż wędka spławikowa. Pozwala w miejsce na dnie z haczykiem zabrać ze sobą trochę zanęty wędkarskiej umieszczonej w koszyku zanętowym lub tzw. sprężynie. Zwiększa to szanse na zwabienie ryb, a po kilku precyzyjnych zarzutach w to samo miejsce mamy już dość sensownie zanęconą miejscówkę. Wędziska gruntowe są najczęściej wybierane na nocne wyjazdy na wędkowanie metodą odległościową.

Dobra wędka spinningowa

Aby skutecznie wybrać dobrą wędkę spinningową, to musimy dokładnie sprecyzować, na której drapieżnej rybie najbardziej zależy. Wędka na okonia musi dobrze amortyzować  gwałtowne szarpnięcia kolczastej ryby, ponieważ jego delikatny pyszczek szybko się rozrywa i przy małej pracy szczytówki ostrze haczyka szybko się wypnie.

Przy wyborze wędki na szczupaka praca szczytowa może być już mniej elastyczna niż na okonia. Szczupaki robią gwałtowne ucieczki w różne strony i musimy być w stanie na nie zareagować. Inaczej ryba może uciec w różne podwodne zawady, a jeśli łowimy z łodzi to nie zareagowanie w porę, może skutkować zaplątaną rybą o linkę kotwicy.

Dobra wędka na sandacza

Brań sandaczy każdy wędkarz może uzyskać bardzo dużo, lecz skuteczne zacięcie zależy w głównej mierze od naszego refleksu i bardzo mocnego kija, który umożliwi wbicie haka w twardy kościsty pysk. W przypadku poławiania okoni możemy zastosować bardzo finezyjne łowiska, a przy większym kuzynie musimy postawić na zdecydowany mocny pierwszy akcent, inaczej pozostanie nam się cieszyć jedynie z licznych nieskutecznie zaciętych kontaktów z sandaczem.

Ile kosztuje dobra wędka?

Dobra wędka kosztuje tyle ile mamy wymagań, co do sprzętu. Pewne jest, że lepiej wyważone wędki, na których wyczuwamy zestaw końcowy sprawiają większą przyjemność, z pobytu nad wodą, jeśli spławik czy koszyczek zanętowy ląduje w tym miejscu, jakie sobie obraliśmy na wodzie to, aż chce się łowić. Najtańsze modele wędzisk możemy wybrać, gdy chcemy zarzucić zestaw tylko kilka metrów od siebie lub chcemy tylko z doskoku połowić od czasu do czasu parę drobnych rybek. Osobiście dla mnie na długie wypady liczy się waga wędki, ponieważ po kilku godzinach wędkowania odczuwa się każdy trzymany gram zestawu. Także przy metodzie spławikowej warto wziąć pod uwagę czy ta lekka wędka po kilku godzinach taką też pozostanie.