Przynęty i zanęty na leszcza

Każdy wędkarz poławiający leszcze wie, że to ryba stadna i bardzo często zmieniająca położenie w jeziorze w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli chcemy zakończyć swój połów tej ryby sukcesem to musimy poznać jej zachowania w jeziorze.
Warto spędzić kilka zachodów Słońca nad taflą jeziora, aby doszukać się licznie uwalniających się pęcherzy powietrza z dna.
Jeśli uda nam się odnaleźć interesujące nas miejsce to możemy przejść do nęcenia.

Do początkowej fazy nęcenia najlepiej jest użyć drobnej zanęty, tj. pęczak, pszenica, płatki owsiane, zmielona kukurydza.
W następnych dniach powinien skład zamieniać się na grubsze elementy tj. łubin, kukurydza, makaron, groch, bobik. Wg mnie jest to najlepsza zanęta na leszcza i żaden inny przepis jej nie pobije.

Dokładny sposób przygotowania zanęt jak i przynęt można znaleźć na stronie Bogdana Bartona oraz na jego filmie instruktażowym.

Jako przynęta mogą nam posłużyć składniki zanęty lub dodatkowo czerwone i białe robaki.
Należy pamiętać o tym, że im większa przynęta tym większy sort zrobi w wielkości poławianych ryb.

W tym roku za cel postanawiam przyjąć przetestowanie DIP’a wykonanego przez Bogdana Bartona, któremu to systematyczne zanęcanie łowisk oraz dodawanie zapachów przynoszą niesamowite rezultaty w połowie nie tylko leszczy.

Na leszcze najczęściej stosuję haczyki nr 4, na które nakładam białych robaków tyle ile się da. Zauważyłem, że wtedy drobnica odpuszcza sobie atakowanie takiej ilości przynęty, a branie jakie następuje to jest niemal zawsze leszczowe. Dobrą przynętą jest też makaron. On też robi sporą selekcję, ale co mnie najbardziej dziwi przy makaronie, że na niego potrafię zaciąć niedużego krąpia, gdzie makaron jest o wiele większy od pyszczka tej ryby, a haczyk po zacięciu znajduję się w pysku ryby. Nie mam pojęcia jak one sobie radzą z takim makaronem.
Bardzo dobrą przynętą na leszcza również są czerwone robaki i też jestem za tym, aby stosować jak największą ilość na haczyku. Przy tym, trzeba pamiętać, aby grot haczyka wystawał trochę od tych „pyszności”.